Większość krajów w UE oferuje dodatkowe świadczenia na utrzymanie i wychowanie dzieci dla swoich obywateli oraz emigrantów zarobkowych spełniających odpowiednie kryteria. Nie oznacza to jednak, że w przypadku prawa do zasiłku w dwóch krajach, ulega on podwojeniu. Poniższy artykuł wyjaśnia, jaki wpływ mają polskie świadczenia na przyznanie zasiłku Kindergeld.

Kto powinien wypłacać zasiłek w pierwszej kolejności?

Na ustalenie, który kraj powinien wypłacać świadczenie rodzinne, mają wpływ dwa czynniki – kraj zatrudnienia rodziców oraz miejsce zamieszkania dzieci. W pierwszej kolejności weryfikowane jest miejsce zatrudnienia rodziców. W przypadku gdy tylko jeden z rodziców pracuje, zasiłek powinien być wypłacany w tym kraju, w którym pracuje i gdzie odprowadzane są składki społeczne oraz podatek dochodowy. Jeśli jednak w danej sytuacji obydwoje rodziców pracuje, jednak praca jest wykonywana w różnych krajach, pierwszeństwo wypłacania świadczeń jest ustalane na podstawie miejsca zamieszkania dzieci.
W praktyce oznacza to, że jeśli ojciec dziecka pracuje w Niemczech, a matka dziecka wychowuje dzieci w Polsce i nie jest zatrudniona, świadczenie wypłacane jest przez niemieckie Familienkasse. Jednak jeśli matka dziecka podjęłaby pracę w Polsce, wtedy krajem wypłacającym świadczenie, byłby kraj, w którym przebywa dziecko.

Ważne! Zasady przyznawania świadczeń nie przewidują podwójnego wypłacania środków – jeśli rodzice pobierają zasiłek w Niemczech, nie zostanie już przyznany zasiłek w Polsce. Jednak w odwrotnej sytuacji, gdy zasiłek jest pobierany w Polsce, nadal można wnioskować o Kindergeld, jednak zostanie on pomniejszony o kwotę otrzymywaną już w Polsce. W takiej sytuacji świadczenie z Niemiec jest określane jako dodatek dyferencyjny.

Kiedy wnioskować o polskie świadczenia?

Jeśli w danej sytuacji pierwszeństwo w wypłacaniu świadczeń ma Polska, zawsze należy złożyć wniosek o Polskie świadczenia. Nawet w sytuacji, gdy ze względu na wysokość dochodów, świadczenia z Polski nie przysługują, konieczne jest złożenie wniosku. Aby ubiegać się o Kindergeld konieczne jest przestawienie odpowiedniego dokumentu, zaświadczającego prawo lub brak prawa do zasiłku w Polsce. Familienkasse nie ma obowiązku weryfikacji czy wnioskodawca pobiera zasiłek w Polsce, dlatego to w kwestii wnioskodawcy leży udowodnienie jakie świadczenia są pobierane, a co za tym idzie, w jakiej wysokości powinien zostać przyznany niemiecki zasiłek.

W celu uniknięcia niepoprawnego pomniejszenia Kindergeld o kwoty zasiłków z Polski, do których wnioskodawca nie miał prawa, konieczne jest dostarczenie potwierdzenia braku praw do poszczególnych zasiłków. Jedynym dokumentem zawierającym komplet niezbędnych informacji w takiej sytuacji jest decyzja odmowna z polskiego urzędu. Zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku nie jest honorowane przez Familienkasse, ponieważ niepobieranie zasiłku nie jest równoznaczne z brakiem prawa do niego. Decyzja powinna być przetłumaczona przysięgle na język niemiecki i powinna wskazywać brak prawa do zasiłku dla wnioskodawcy oraz opiekuna dziecka oraz zawierać daty odpowiadające zatrudnieniu na terenie Niemiec.

W sytuacji gdy zasiłek jest pobierany w Polsce, również należy pozyskać zaświadczenie (zarówno dla wnioskodawcy, jak i drugiego opiekuna dziecka) zawierające informacje o tym na które dziecko zasiłek został przyznany, o rodzaju zasiłku oraz o jego kwotach. Taki dokument również powinien być tłumaczony przysięgle na język niemiecki, a okres wydania zaświadczenia powinien być adekwatny do zatrudnienia na terenie Niemiec. Przedstawienie zaświadczenia służy udokumentowaniu jaka kwota jest pobierana w Polsce i powinna zostać odliczona od niemieckiego zasiłku. Dzięki przedstawieniu tych informacji można uniknąć sytuacji, w której urząd odliczy większą kwotę niż faktycznie przysługuje w Polsce.


W praktyce, pełna kwota Kindergeld na pierwsze dziecko to 194 euro miesięcznie. Jeśli Familienkasse uzna, że w tym samym czasie wnioskodawca miał prawo pobierać zasiłek rodzinny z Polski (124 zł), zostanie potrącone ok. 30 euro. Natomiast gdy urząd uzna, że wnioskodawca miał prawo do pobierania zasiłku 500+ na pierwsze dziecko, zamiast 194 euro, Familienkasse przyzna 75 euro. W sytuacji, gdy wnioskodawca ma prawo do obydwu świadczeń z Polski (łącznie 624 zł), Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych będzie wypłacać tylko 44 euro miesięcznie.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo prawa do zasiłku w obydwu krajach, warto jak najszybciej zweryfikować jaki kraj powinien wypłacać świadczenie w pierwszej kolejności i jak najszybciej złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Do uzyskania pełnej kwoty Kindergeld konieczne jest udowodnienie nieposiadania prawa do zasiłku w Polsce. Natomiast, jeśli taki zasiłek przysługuje, również należy jak najszybciej zatroszczyć się o jego przyznanie, ponieważ wtedy można ustalić wysokość dodatku dyferencyjnego – po uzyskaniu obydwu świadczeń, otrzymywana kwota powinna być równa maksymalnej kwocie oferowanej w jednym z krajów.

Jeśli pracujesz w Niemczech i zastanawiasz się, z którego kraju powinieneś otrzymywać świadczenie, wypełnij poniższy formularz. Wtedy nasz Specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli dokładnych informacji. 

Wypełnij formularz button