Kindergeld - informacje podstawowe

Kindergeld to zasiłek rodzinny, który jest wypłacany co miesiąc i nie podlega opodatkowaniu. Każda osoba, która posiada niemiecki numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer) oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech, ma prawo do pobierania takiego świadczenia. Wniosek o zasiłek można składać w Familienkasse od dnia urodzenia dziecka i przysługuje on na dzieci do 18 lub 25 roku życia, w momencie gdy nadal podejmują naukę. Kwota zasiłku jest uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym, przykładowo w 2017 roku jest to 192 euro/miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 198 euro na trzecie dziecko i 223 euro na czwarte i kolejne dzieci.

Warto mieć na uwadze, że jedynie do końca 2017 roku można wnioskować o zasiłek za okres ostatnich czterech lat. Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie nowy przepis, według którego świadczenie będzie można otrzymać tylko do 6 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku.

Więcej informacji na temat zasiłku rodzinnego Kindergeld znajdziesz TUTAJ>>>

Co to jest Kinderfreibetrag?

Kinderfreibetrag jest to ulga podatkowa, która jest odliczana od dochodu dla osób wychowujących dziecko podczas rozliczenia z niemieckim fiskusem. Kwoty ulgi co roku ulegają zmianie i są następujące – 7008 euro w przypadku 2014 roku, 7152 euro w 2015 roku, 7248 w 2016 roku, a w rozliczeniu za 2017 rok będzie można odliczyć aż 7248 euro.
Wysokość ulgi jest ustalana na podstawie wyliczeń kosztów związanych z wychowaniem dziecka, na które składają się:

- potrzeby materialne - 4716 euro na rok 2017

- potrzeby związane z wychowaniem i wykształceniem dziecka  - 2640 euro na rok 2017

W momencie kiedy rodzice dziecka składają indywidualne deklaracje, mają możliwość odliczenia połowy wymienionych kwot. Zastosowanie Kinderfreibetrag powoduje niższą podstawę przy wyliczeniu należnego podatku, dzięki czemu można uzyskać wyższy zwrot podatku. Możliwość zastosowania ulgi jest już dostępna w roku urodzenia dziecka, jednak wtedy jest naliczana proporcjonalnie, w zależności od tego, w którym miesiącu urodziło się dziecko. Ulga jest przewidziana tylko dla osób posiadających klasy podatkowe od 1-4, a żeby taką ulgę zastosować konieczne jest przestawienia następujących dokumentów oraz danych:

- akt urodzenia dziecka,

- zaświadczenie ze szkoły,

- dokumenty potwierdzające koszty edukacji (opłaty za przedszkole, szkołę prywatną),

- imię i nazwisko dziecka,

- data urodzenia,

- adres zamieszkania dziecka,

- miejsce i daty pobytu dziecka w Niemczech,

-miejsce i daty pobytu dziecka w Polsce oraz dane i adres opiekuna.

A w niektórych przypadkach (np. jeśli był wcześniej pobierany zasiłek Kindergeld) dodatkowo:

- numer ID dziecka,

- nazwa Familienkasse, w której był przyznany zasiłek na dziecko,

- daty otrzymywania zasiłku Kindergeld.

Zasiłek czy ulga podatkowa?

Zazwyczaj dla większości rodziców wygodniejszą formą wsparcia jest zasiłek Kindergeld, jednak w związku z wprowadzeniem nowych przepisów, nie wszyscy będą mogli się o niego ubiegać. Aby wniosek został rozpatrzony konieczne jest posiadanie ID nummer przez osobę pracującą w Niemczech. Dodatkowo od 2018 roku prawo do zasiłku nie obejmie osób, które swoją pracę zakończyły w latach poprzednich i w takich sytuacjach, jeśli dochody były wysokie i podatnik kwalifikuje się na nieograniczony obowiązek, warto będzie skorzystać z ulgi na dzieci.