W sierpniu rząd Niemiec zdecydował o redukcji podatku solidarnościowego, której wejście w życie zaplanowano na 2021 rok.

Podatek solidarnościowy („Solidaritätzuschlag”) został wprowadzony w  Niemczech w 1991 roku, czyli w momencie zjednoczenia kraju. Miał wpierać przemiany ustrojowe w Europie Środkowej i Wschodniej, a także pokryć koszty zjednoczenia Niemiec. Na początku miał być opłatą tymczasową – jednak tak się nie stało. Podatek ten obowiązuje wszystkie osoby mieszkające i pracujące w zachodnich regionach Niemiec, a więc także obywateli polskich, który są tam zatrudnieni.

Solidaritätzuschlag (potocznie zwany „Soli”) już od wielu lat wzbudzał głośny sprzeciw wśród zachodniej części niemieckiego społeczeństwa. Przeciwnicy Soli argumentowali, że po blisko 30 latach od wprowadzenia daniny jej cel zdezaktualizował się. W głosy sceptyków wsłuchał się rząd koalicji CDU-CSU-SDP, który od 2021 planuje niemal całkowite zniesienie podatku solidarnościowego.

Na czym będzie polegać zmiana?

Zgodnie z planami resortu finansów w 2021 roku z podatku solidarnościowego zostaną zwolnione osoby zarabiające poniżej 73,8 tys. euro brutto rocznie. W przypadku małżeństw - 151 990 euro. Oznacza to, że około 95%. mieszkańców Niemiec (również i Polaków) zostanie zwolniona z tego podatku. Pozostałe 5% ma dotyczyć tylko najbogatszych obywateli.

Korzyści odczują także mali i średni przedsiębiorcy. Według rządowych szacunków do zwolnienia z Soli uprawnionych będzie ok. 88% podmiotów działających w Niemczech.

Ile będzie można zaoszczędzić dzięki zniesieniu Soli?

Podatek solidarnościowy wynosi 5,5% dochodu, w związku z czym jego kwota zależy od wysokości indywidualnego dochodu, lecz także od liczby posiadanych dzieci. Dla ułatwienia niemieckie Ministerstwo Finansów przedstawiło przykładowe wyliczenia, z których możemy wywnioskować,  na jaką oszczędność w domowym budżecie mogą liczyć poszczególne osoby:

- „singiel” o rocznych dochodach ok. 31 000 EUR brutto –  +202 EUR netto rocznie,

- małżeństwo bez dzieci o rocznych dochodach ok. 74 000 EUR brutto – +565 EUR netto rocznie,

- małżeństwo z dwójką dzieci o rocznych dochodach ok. 120 000 EUR brutto – + 998 EUR netto rocznie.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Zanim Rząd Niemiec przypieczętuje zniesienie podatku solidarnościowego, ustawa może jeszcze trafić do Trybunału Konstytucyjnego na wniosek opozycji, która zgłasza szereg wątpliwości co do nowych regulacji. O ile jednak niezgodność z konstytucją nie zostanie stwierdzona, Solidaritätszuschlag zostanie zniesiony w 2021 roku.

Wypełnij formularz button