W dosłownym tłumaczeniu z jęz. niemieckiego na jęz. polski, Steuerberater to doradca podatkowy. Warto jednak pamiętać, że to słowo odnosi do szerszego kontekstu. Steuerberater to bowiem ktoś, kto budzi zaufanie, kto daje gwarancję stuprocentowego profesjonalizmu.

Dlatego w Niemczech usługi doradców reklamujących się tym tytułem cieszą się dużym społecznym zaufaniem, a Steuerberaterzy są traktowani przychylniej przez urzędników fiskusa oraz innych niemieckich instytucji.

Niemcy to popularny wśród Polaków kierunek emigracji zarobkowej. Nic więc dziwnego, że na rynku działa obecnie wiele firm, które oferują pomoc w odzyskaniu należnego podatku czy świadczeń społecznych, jak zasiłek na dzieci Kindergeld. Aby przekonać się, jak wiele firm chce obecnie pośredniczyć w rozliczeniu zagranicznych podatków, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej proste hasło „zwrot podatku z zagranicy”. Od razu otrzymamy wysyp linków do witryn firmowych przedsiębiorstw, które oferują usługi tego typu. W tym gąszczu ofert łatwo się pogubić, zwłaszcza, jeśli brakuje nam wiedzy dotyczącej tematyki podatkowej. Dlatego warto zwrócić uwagę na firmę, która prowadzi współpracę z doradcami o statusie Steuerberatera. Taki tytuł to bowiem gwarancja wartości, które w Niemczech są szanowane – to solidność, rzetelność i sumienność. Firmy czy eksperci podatkowi, które dbają o te wartościami, cieszą się szczególnym zaufaniem niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt.

Czasem jeden drobny błąd wynikający np. z niewiedzy klienta może sprawić, że przyznany zwrot podatku będzie niższy nawet o kilkaset euro lub, co gorsza, trzeba będzie dopłacić niemieckiemu urzędowi skarbowemu. Dlatego wybierając firmę, której powierzymy rozliczenie naszego podatku, warto zwrócić uwagę na tę, która współpracuje z ekspertami mającymi status Steuerberatera. Zbyt duże jest bowiem ryzyko pomyłki wynikające z faktu, że oddamy nasze sprawy podatkowe w ręce osoby nie do końca kompetentnej. Wystarczy, że ktoś wprowadzi nas w błąd tłumacząc np. sens kwot widniejących w odpowiednich  rubrykach Lohnsteuerbescheinigung i kłopoty gotowe.

Euro-Tax.pl od lat współpracuje bezpośrednio z doradcami podatkowymi w Niemczech legitymującymi się tytułem Steuerberatera. To pozwala nam mieć pewność, że sprawa każdego z naszych klientów jest w dobrych rękach – gruntownie i rzetelnie przeanalizowana, a także traktowana indywidualnie. Lata doświadczeń nauczyły nas też, na co zwracać szczególną uwagę w sprawach o zwrot podatku lub o przyznanie zasiłku i jak precyzować pewne dane, by oszczędzić urzędnikom czasu i zyskać go dla klienta.

W Niemczech istnieje niepisana zasada, że dobry doradca podatkowy to taki, który zadaje pytania. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka przykładów, które pokazują, co może się stać, jeśli Wasz doradca np. nie wie, że trzeba je zadać. Efekt może być przykry i być równoznaczny z utratą należnych pieniędzy. W rachubę wchodzą kwoty rzędu nawet 200-300 euro. Tyle można zyskać dbając wcześniej o detale swojego rozliczenia podatkowego w Niemczech. Oto przykłady z formularza podatkowego, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy rozliczeniu się z niemieckim fiskusem:

Pozycja nr 17 - jest to ulga naliczana przez Twojego pracodawcę za dojazdy do pracy na terenie Niemiec. Kwota, która się w niej znajduje, to kwota, którą powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy.
Jakie informacje będą niezbędne przy składaniu zeznania podatkowego?
1. Dokładny adres pracodawcy na terenie Niemiec. Ten, pod którym wykonywałeś pracę.
2. Dokładny adres Twojego zamieszkania na terenie Niemiec.
3. Środek transportu jakim dojeżdżałeś codziennie do pracy.( np. własny samochód, czy też publiczny środek transportu)

Pozycja nr 20 - świadczy o oddelegowaniu na teren Niemiec do pracy.
Tu niezbędne są następujące informacje:
1. Data rozpoczęcia i zakończenia oddelegowania
2. Adres firmy, do której było się oddelegowanym
3. Adres zamieszkania na terenie Niemiec
4. Ile było podróży w ramach oddelegowania oraz jakim środkiem transportu one się odbywały
5. Jakie koszty podróży zostały poniesione

Pozycja nr 21 - kwota znajdująca się w niej to kwota, którą powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy za dojazdy z Polski do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec.
W tym wypadku niezbędna jest informacja dotycząca Twojego dokładnego adresu zamieszkania w Polsce oraz dokładny adres miejsca pracy w Niemczech. Przy rozliczaniu z niemieckim urzędem skarbowym bardzo przydatne będą rachunki potwierdzające odbyte podróże. Dlatego mocno zachęcamy, aby je zbierać, bo w przyszłości mogą się okazać na wagę złota.

Wydawać by się mogło, że zadawanie pytań o informacje, które wskazano wyżej, jest niepotrzebnym zawracaniem głowy. W końcu mocno zakorzenionym stereotypem jest ten dotyczący braku sympatii i zrozumienia dla klientów wśród urzędników. Warto jednak pamiętać, że informacje te przedkładamy urzędowi w Niemczech – a tamtejsi urzędnicy słyną z precyzji i dbałości o każdy szczegół. Dobry Steuerberater, a z takimi współpracuje Euro-Tax.pl, wie, na co zwracać uwagę w Waszych rozliczeniach podatkowych i jak uzyskać dla Was maksymalnie wysoki zwrot podatku lub zasiłku na dzieci Kindergeld.