Od 2019 roku zmieniają się kwoty dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Poza tym inna będzie też kwota maksymalnego dochodu, od której zależy czy świadczenie w ogóle zostanie przyznane. Warto zapoznać się ze zmianami i sprawdzić, w jakim przypadku można otrzymać zwrot za poniesione koszty z tytułu ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Przypominamy, że ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe dla każdego, kto decyduje się na pracę w tym kraju. Przeważnie to pracodawca zapewnia wykupienie polisy – wtedy koszty związane z opłacaniem składek są potrącane bezpośrednio z pensji pracownika.

Kto może ubiegać się o dodatek?

O świadczenie mogą się ubiegać osoby powyżej 18 roku życia, które pracują w Holandii i opłacają ubezpieczenie indywidualne lub grupowe, a ich całkowity dochód brutto nie przekracza 29.500 euro w przypadku singli oraz 37.500 euro w przypadku wspólnego dochodu partnerów.

Ważne zmiany

Miesięczna kwota zasiłku jest uzależniona od wysokości dochodów, co oznacza, że im mniejszy jest dochód, tym większy dodatek można otrzymać. Wysokość kwot Zorgtoeslag za 1 miesiąc w roku 2019 wygląda następująco:

(Dochód w euro/indywidualnie/z partnerem)

€ 0 – 20 500:               € 99,00            € 192,00

€ 20 500 – 29 500:     € 99 – 2           € 192 – 96

€ 29 500 – 37 500:     € 0,00              € 96 – 7

O czym należy pamiętać?

Osoby, które decydują się na złożenie wniosku o Zorgtoeslag, muszą wiedzieć, w której ubezpieczalni mają wykupioną polisę. Warto zachować też wszystkie dokumenty, które będą niezbędne przy rozpatrzeniu sprawy.

Przede wszystkim są to:

- polisa, na której znajduje się data jej rozpoczęcia oraz kluczowe informacje na temat ubezpieczyciela;

- potwierdzenie dat ubezpieczenia – zaświadczenie wydawane przez ubezpieczalnię, na którym widnieją okresy, za które były opłacane składki.

Jeśli pracujesz w Holandii, a Twoje dochody nie przekraczają 29.500 €, należy Ci się dodatek do ubezpieczenia. Pamiętaj, że nadal możesz otrzymać takie świadczenie za 2018 rok – wystarczy, że wypełnisz formularz do 01.09.2019, a my oddzwonimy i udzielimy Ci informacji, co należy zrobić, aby otrzymać Zorgtoeslag.

Wypełnij formularz button